Paušální daň pro malé živnostníky startuje v roce 2021

Paušální daň pro malé živnostníky startuje v roce 2021

schi

Paušální daň pro podnikatele s ročním příjmem do jednoho milionu korun by měla začít platit od začátku roku 2021. Po jednání koalice ČSSD a ANO jsou nastíněny hrubé obrysy chystané změny, kompletní návrh by měl být hotov v nejbližších dnech.

Jeden paušální odvod místo aktuálních tří má drobným živnostníkům usnadnit administrativní zátěž, odpadne jim tímto povinnost podávat daňová přiznání a nehrozí u nich možnost daňové kontroly. Jednotný odvod zahrnuje daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a má činit okolo 5,5 tisíce měsíčně. Samotné složení daně ale bude nakonec jiné, než ministerstvo financí doposud plánovalo. Na zdravotní pojištění by mělo z celkové částky jít zhruba 2 400 korun, na sociální pojištění cca 3 000 korun a daň z příjmu činí 100 korun.

Nejvyšší část daně tak půjde na sociální pojištění, díky čemuž se dle slov Aleny Schillerové nemusí živnostníci obávat nižšího základu pro výpočet důchodu a naopak by se jim měly budoucí důchody navýšit.

Paušální daň se týká přibližně 400 tisíc živnostníků a bude dobrovolná. Dle ministryně financí ovšem paušální daní odpadá možnost odpočtu daňové slevy na děti, na jejímž zachování trvají pravicové strany, a bude dalším předmětem jednání.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *