Nová kryptoměna Facebooku narazila na odpor, její budoucnost je nejistá

Nová kryptoměna Facebooku narazila na odpor, její budoucnost je nejistá

libra-4283995_960_720

Provozovatel největší sociální sítě světa Facebook letos v červnu potvrdil, že chystá spuštění vlastní kryptoměny s názvem Libra. Facebook na začátku získal podporu více než dvaceti věhlasných firem, které vstoupily do asociace na podporu měny zvané Libra Association. Plány firmy však narazily na odpor po celém světě a pomalu ztrácí podporu i u svých členů, například vydavatelů platebních karet Visa a Mastercard, kteří z asociace vystoupili. Proti měně ostře vystupují i mnozí vládní představitelé, kteří chtějí vzniku nové kryptoměny zamezit.

Libra bude vázaná na národní měny, což by mělo udržet její stabilní hodnotu s minimálními výkyvy. To ovšem znepokojuje zástupce států a podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire by Libra mohla ovlivňovat kurzy jednotlivých měn, což by mělo dopad na ekonomiku daných států. Francie spolu s Německem a Itálií chystají opatření, které by blokovalo užívání nové digitální měny v zájmu zachování jejich suverenity.

Dalším důvodem obav je i bezpečnost nové kryptoměny, Facebook se totiž v minulosti potýkal s četnými problémy ohledně úniků citlivých dat svých uživatelů.

Facebook novou měnou cílí nejen na 2,7 miliardy uživatelů této sociální sítě a jejích komunikačních služeb Messenger a WhatsApp, ale i na osoby bez vlastního bankovního účtu, kterých je na světě okolo 1,5 miliardy. Libra by jim umožnila se snadno zapojit do globálního tržního systému pouze s užitím chytrého telefonu.

Spuštění nové kryptoměny je naplánováno na rok 2020, její budoucnost je ovšem zatím nejistá.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *