Lobbování v Česku by mělo nově dostat jasná pravidla. Vláda schválila návrh zákona o lobbování, jehož prostřednictvím by se měla zvýšit transparentnost lobbování. Hlavním nástrojem má být registr lobbistů a lobbovaných, který bude spravovat Úřad pro dohled nad hospodařením polických stran a politických hnutí. Zákon by měl nabýt účinnosti 1. 1. 2021.
Podle údajů Bezpečnostní informační služby lobbisté nežádoucím způsobem ovlivňují rozhodování veřejných činitelů. Aktuálně nemá lobbování v Česku žádná pravidla, což chce ministerstvo spravedlnosti změnit a prostřednictvím zákona odlišit lobbování za změnu legislativy od lobbování záměrně netransparentního a zákulisního. Veřejný přístup k informacím o kontaktech politiků a vysokých úředníků s lobbisty by měl zajistit omezení korupce a vyšší transparentnost legislativních procesů.
Dle definice v zákoně je lobbování „soustavná činnost spočívající v komunikaci uskutečňovanou lobbistou za účelem ovlivnění jednání lobbovaného“, a to při přípravě, projednávání a schvalování právních předpisů nebo koncepčních dokumentů.
Lobbistou je ve smyslu zákona fyzická nebo právnická osoba, která soustavně ovlivňuje legislativní proces. Mezi lobbované dle zákona spadá prezident republika a jeho kancléř, zákonodárci, ministři, členové bankovní rady ČNB, členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílaní a další.
Nově zavedený registr bude evidovat jak lobbisty, tak lobbované a jeho provoz vyjde dle ministerstva zhruba na milion korun ročně. Pokud budou lobbisté chtít lobbovat legálně, budou muset zažádat o zápis do registru.
Návrhu zákona vyjádřil podporu i předseda vlády Andrej Babiš, který vnímá navrhovanou regulaci jako důležité protikorupční opatření.