Převod peněz mezi účty během pár sekund, od listopadu realita

Převod peněz mezi účty během pár sekund, od listopadu realita

ecommerce-3415340_960_720

Od listopadu tohoto roku se zákazníci českých bank dočkají zásadní změny, na kterou už roky čekají, a to zrychlení převodu peněz mezi bankami. První dvě tuzemské banky po dlouhých přípravách spustí takzvané okamžité platby, které proběhnou v rámci vteřin. Nové mezibankovní převody bude zajišťovat Česká národní banka.

19. listopadu spustí dle dostupných informací tuto novinku Česká spořitelna a Air Bank, která zatím odstartuje pouze zkušební provoz pro své zaměstnance. Během následujících měsíců se přidají i ostatní banky, například ČSOB, Komerční banka, UniCredit, Raiffeisenbank a jiné. Celoplošné zavedení provází zpoždění, ne všechny banky jsou na něj dostatečně připraveny a projekt je zatím ve fázi testování. Přesný termín zavedení tedy zatím není jasný, stejně jako zpoplatnění služby, které se bude pravděpodobně u každé banky lišit.

Dosud byl převod peněz v rámci stejné banky prakticky okamžitý, v případě převodu peněz na účet jiné banky se transakce připsala nejpozději do konce následujícího pracovního dne po přijetí platebního příkazu, u expresních plateb trval převod až v řádech hodin. Banky samotné tak ke zrychlení plateb nutí tlak klientů.

Okamžité platby by do budoucna mohli konkurovat i platebním kartám, protože banky musí platit část z provedené transakce karetním společnostem. Okamžité platby mají podobné vlastnosti jako platby kartou, tj. okamžité provedení a snadná dohledatelnost.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *