Osmý pokus vyšel, novela zákona o EET prošla prvním čtením

Osmý pokus vyšel, novela zákona o EET prošla prvním čtením

money-3536346_960_720

Sněmovna na osmý pokus dokončila první čtení novely zákona o evidenci tržeb, jejíž projednávání začalo loni v září. Novela EET reaguje především na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil.

Mezi hlavní plánované body patří přeřazení některých služeb a zboží do snížené sazby DPH ve výši 10 %, půjde například o vodné a stočné, kadeřnické služby, stravovací služby, úklidové práce a domácí pečovatelské služby.

Další novinkou je možnost off-line evidence tržeb pro menší podnikatele a živnostníky.  Podnikatelé, jejichž hotovostní platby nepřesahují ročně 200 tisíc korun, nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance, mohou vést evidenci tržeb v off-line režimu. Nemuseli by si tak pořizovat software a účtenky evidovat elektronicky. Účtenky by podnikatelé nově vystavovali pouze v papírové formě a každé čtvrtletí by povinně podávali výkaz o počtu vydaných či stornovaných účtenek finančnímu úřadu.

Novela zákona opětovně počítá i se zavedením EET pro podnikatele, kteří se dle původních plánů měli připojit ve 3. a 4. vlně. Jde například o účetní, lékaře, právníky, řemeslníky, elektrikáře, malíře či kadeřníky, kteří by se měli do evidence zapojit šest měsíců poté, co novela zákona vstoupí v platnost.

Změny opět ostře kritizovaly opoziční strany, které hájí názor, že EET nijak nezefektivňuje výběr daní a dle slov předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska EET spíše úspěšně likviduje stovky malých provozoven, zejména na venkově, čímž se zúžila pro život na venkově dostupnost celé řady služeb.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *