Brusel chce zlevnit přeshraniční platby v rámci EU, banky se brání

Brusel chce zlevnit přeshraniční platby v rámci EU, banky se brání

bank-note-209104_960_720

Brusel chystá regulaci poplatků mezistátních plateb v eurech v rámci eurozóny. Občanům EU by mohlo toto zastropování ušetřit miliardy ročně, u bank ovšem příliš nadšení nevyvolává.

Návrh srovnat ceny poplatků přeshraničních plateb napříč celou EU schválil Ekonomický a hospodářský výbor Evropského parlamentu. Nová úprava ještě čeká na schválení parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí. Pokud návrh projde, budou banky povinny účtovat za mezistátní transakci stejně, jako za platby v rámci ČR. U každé banky se ovšem tento poplatek liší, někde jsou převody v rámci účtu zdarma, jinde jsou zpoplatněny v řádech korun.

Pro banky bude tato služba jednoznačně ztrátová a ročně tak přijdou o miliony korun. Je ovšem pravděpodobné, že banky si tuto regulaci nějakým způsobem přenesou, například zvýšením cen jiných poplatků či služeb, tudíž klienti bank zaplatí jinde.

Pro lepší představu, za standardní platbu v rámci EU si například Česká spořitelna, tuzemská banka s největším počtem klientů, účtuje 220 korun za odchozí transakci a 100 korun za příchozí. Za rok těchto transakcí provede zhruba 1,5 milionu, řádově tedy může banka přijít až o 330 milionů korun ročně.

Opatření, jež má začít platit v příštím roce, se týká pouze eurových plateb. V roce následujícím by se regulace měla rozšířit i na přeshraniční platby v národních měnách členských států EHP provedených v rámci těchto států.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *