Paušální daň pro živnostníky – vyplatí se?

Paušální daň pro živnostníky – vyplatí se?

accountant-1238598_960_720

Ministerstvo financí připravuje zákon, který nabídne malým živnostníkům možnost sjednocení daní a odvodů do jedné paušální platby. Podnikatelé s ročním příjmem do jednoho milionu korun, kterých je v České republice okolo 422 tisíc, by se prostřednictvím nové paušální platby zbavili povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmů, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Paušální daň by podle záměru ministerstva byla placena měsíčně jedinou platbou a zahrnovala by minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok a částku 500 korun. Celková výše paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, pohybovala v rozmezí 5 400 až 5 500 korun měsíčně.

Dle slov ministryně financí Aleny Schillerové tímto krokem ministerstvo ušetří malým živnostníkům čas, peníze i stres, který je s plněním odvodových povinností spojen.  Podnikatelům by odpadla i povinnost podávat daňové přiznání, kvůli kterému řada podnikatelů využívá pomoc daňových poradců, čímž by ušetřili nemalé prostředky a taktéž by se jich netýkaly daňové kontroly.

Odborníci plánovanou změnu vesměs vítají, ale zároveň upozorňují, že nový model by zřejmě nebyl výhodný pro všechny. Využití paušálního odvodu by ovšem mělo být pro podnikatel dobrovolné. Ministerstvo financí navíc zatím nevysvětlilo, jak nový paušální odvod ovlivní příjmy důchodového systému, platbou minimálního pojistného na důchodové zabezpečení si totiž podnikatelé sníží budoucí důchod.

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *