Minimální mzda opět vzroste, zaměstnavatelé jsou proti

Minimální mzda opět vzroste, zaměstnavatelé jsou proti

banknotes-82948_1280

Minimální mzda se od ledna 2019 v Česku zvýší o 1 150 korun, tedy na 13 350 Kč. Dohodli se na tom zástupci koaličních stran ANO a ČSSD. Vláda má dohodu stvrdit na svém jednání v příštím týdnu.

Na částce se po dlouhých debatách dohodli šéfové vládních stran Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) s ministryněmi financí Alenou Schillerovou (ANO) a práce Janou Maláčovou (ČSSD). Dle slov ministryně Maláčové je zvýšení mzdy v příštím roce „poměrně slušná částka“, která představuje kompromis.

Zaměstnavatelé s plánovaným zvýšením minimální mzdy nesouhlasí. Po zrušení karenční lhůty, tedy povinné proplácení náhrady mzdy zaměstnancům i v prvních třech dnech nemoci, jde o další finanční zátěž pro podnikatele. Hospodářská komora je dle svých slov znepokojena i dalšími plánovanými změnami, například zavedením povinného pátého týdne dovolené a požaduje, aby vláda do konce svého mandátu již nepodpořila žádnou změnu zákoníku práce, k níž zaměstnavatelé nevysloví souhlas.

Minimální mzda naposledy vzrostla letos v lednu o 1 200 korun na 12 200 Kč. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí pobírá minimální mzdu aktuálně v ČR 4,5 procenta zaměstnanců, tj. přes 150 tisíc lidí.

I přes postupné zvyšování je minimální mzda v ČR dlouhodobě pod hranicí příjmové chudoby. Například v roce 2017, kdy činila hrubá minimální mzda 11 000 Kč, z toho čistá minimální mzda 9 640 Kč, hranice příjmové chudoby byla stanovena na 11 195 Kč. Dle údajů Eurostatu v roce 2016 hrozila chudoba téměř desetině zaměstnaných obyvatel EU nad 18 let.

 

Leave a reply

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *